Padomi gudrai siltuma izmantošanai

Centralizētā siltumapgāde ir izdevīga un ērta lietošanā.

Centralizētā siltumapgāde nodrošina komfortu Jūsu mājās. Tā nodrošina patīkamu un nemainīgu istabas temperatūru. Lietojiet apkuri un silto ūdeni un izbaudiet šīs ērtības!

Ikdienas paradumi un to pārskatīšana var ietekmēt Jūsu enerģijas patēriņu, un dot iespēju ietaupīt. 

Padomi enerģijas taupīšanai.

Pārbaudiet ūdens temperatūru.

Centralizētā siltumapgāde nodrošina ēkai ne tikai siltumu, bet arī karsto ūdeni un tieši karstais ūdens parasti sastāda ap 25% no kopējā enerģijas patēriņa. Svarīgi ir nodrošināt optimālo karstā ūdens temperatūru (55 grādi), nevis sagatavot ūdeni karstāku. Tāpat ir svarīgi, lai nebūtu karstā ūdens zudumi, gan novēršot sūces, gan izvēloties ūdeni taupošus krānus.

Izvietojiet mēbeles gudri.

Neaizsedziet radiatorus ar aizkariem vai mēbelēm. Lai ēka tiktu apsildīta, gaisam ir jācirkulē. Pārliecinieties, lai aizkari nebūtu pārāk gari un neaizsegtu radiatorus. Naktī aizveriet žalūzijas.

Vēdiniet gudri.

Pirms telpu vēdināšanas aizgrieziet radiatoru regulatorus. Pēc tam, kad vēdināšana pabeigta, ieslēdziet radiatorus atpakaļ. Aukstā laikā neatstājiet ilgstoši atvērtus logus un balkona durvis. 

Noblīvējiet šķirbas.

Bieži situācijās, kad ir slikti noblīvēti logi, mājās grīda ir auksta. Noblīvējot logus un durvis Jūs samazināt, aukstā gaisa iekļūšanu ēkā. Tāpat salabojot pilošus krānus un citas sūces, panāksiet ūdens patēriņa ietaupījumu.

Taupiet ūdeni.

Mazgājieties dušā, nevis vannā. 5 minūšu mazgāšanās dušā patērē tikai 1/3 daļu no enerģijas patēriņa, kas nepieciešams, lai vannu piepildītu ar ūdeni.

Apsildiet gudri.

Pamēģiniet samazināt istabas temperatūru. Samazinot istabas temperatūru par 1 grādu, apkurei nepieciešamais enerģijas daudzums samazinās par 5%. Lielākā daļa iedzīvotāju jūtas komfortabli, ja iekštelpu temperatūra ir 20 līdz 21 grāds C. Nav nepieciešama vienāda temperatūra visā ēkā. Samaziniet temperatūru koridoros un citās vietās, kur neuzturaties tik bieži. Samaziniet temperatūru guļamistabās, tas uzlabos miega kvalitāti.

Ietaupiet atrodoties projām no mājas.

Atrodoties projām, Jums nav nepieciešama tikpat silta ēka kā ikdienā. Dodoties projām uz ilgāku laiku, samaziniet gaisa temperatūru telpās. 

Ietaupiet virtuvē.

Visbiežāk ir pietiekami, ja virtuves gaisa temperatūra ir nedaudz zemāka nekā pārējās istabās. Bez nepieciešamības neieslēdziet tvaika nosūcēju. Neturiet atvērtu ūdens krānu, mazgājot traukus.​​

Citus padomus atradīsiet Energoefektivitātes lapā.